Budowa stawu biodrowego
21 grudnia 2018
Uszkodzenia pierścienia rotatorów barku
21 grudnia 2018

Staw skokowy łączy kości podudzia z kośćmi stępu. Odpowiada za poruszanie stopą w różnych kierunkach.

Określenie staw skokowy na ogół dotyczy połączenia kości podudzia z kością skokową, faktycznie jednak u człowieka można wyróżnić staw skokowy górnystaw skokowy dolny oraz staw skokowy przedni.

Staw skokowy górny

Staw skokowy górny, czyli staw skokowo-goleniowy (articulatio talocruralis) jest połączeniem dalszego końca kości piszczelowej i strzałkowej z bloczkiem kości skokowej. Jest to staw złożony, typu zawiasowego.

Staw skokowy dolny

Staw ten jest odpowiedzialny za ruchy odwracania i nawracania.

Więzadło skokowo-piętowe międzykostne anatomicznie dzieli ten staw na dwie komory: staw skokowy przedni i tylny. Czynnościowo te dwa stawy tworzą jedną całość. Staw skokowy przedni, czyli skokowo-piętowo-łódkowy, tworzy powierzchnia stawowa kości skokowej i piętowej, głowa kości skokowej oraz tylna, wklęsła powierzchnia stawowa kości łódkowatej.

Tak skomplikowany w swej budowie staw jest niestety częstym powodem wizyt u ortopedów. Na kontuzję w jego obrębie najbardziej narażeni są sportowcy, ale nierzadko doświadczają ich także zwykli śmiertelnicy. Do najczęściej występujących urazów stawu skokowego należą:

  • skręcenie stawu skokowego, czyli uraz doprowadzający do uszkodzenia więzadeł;
  • zwichnięcie – jest to nieprawidłowe przemieszczenie się względem siebie kości i innych powierzchni, często skutkujące rozerwanie torebki stawowej i samych więzadeł;
  • złamanie stawu skokowego, przy czym w obrębie stawu skokowego najczęściej dochodzi do złamań kości goleni (jednej lub obu). Przy czym jeśli chodzi o kość strzałkową, to jest z reguły złamanie kostki bocznej, a piszczelową – kostki przyśrodkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *