Czym jest proloterapia?

proloterapiaJeszcze do niedawna istniało niewiele przyczynowych sposobów leczenia bólu stawów oraz kręgosłupa. Większość terapii skoncentrowana jest bowiem na usuwaniu skutków oraz eliminacji objawów. Inaczej jest w przypadku proloterapii, która stymuluje biologiczną regenerację tkanek, mięśni i stawów.

Mimo wysokiej skuteczności, proloterapia jest wciąż stosunkowo mało znaną metodą terapeutyczną.

Na czym polega proloterapia?

Proloterapia jest bezpiecznym zabiegiem wykonywanym bez konieczności pobytu w szpitalu. Zabieg trwa ok. 30 – 60 minut, nie wymaga długiej rekonwalescencji ani rehabilitacji, a niejednokrotnie pozwala na uniknięcie operacji. Wyjątkowość tej formy leczenia polega na likwidacji dolegliwości poprzez regenerację uszkodzonej tkanki i jej struktury. Częstość zabiegów i ich typ zależą od schorzenia i stanu zdrowia pacjenta.

Do ostrzykiwania standardowo wykorzystuje się dekstrozę, ale doświadczenia pokazują, że najlepsze efekty daje osocze bogatopłytkowe PRP i fibryna bogatopłytkowa I-PRF, które uzyskuje się po odwirowaniu z krwi własnej pacjenta oraz gotowy preparat kolagenowy. Substancja wstrzykiwana jest w miejsce bólu lub uszkodzenia, często zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG.

Terapia jest nieinwazyjna i nie ma żadnego ryzyka transmisji chorób wirusowych. Proloterapia nie wywołuje również reakcji alergicznych. Z początku sądzono, że w wyniku terapii powstają blizny, jednak późniejsze badania potwierdziły, że stymulowany wstrzykniętymi substancjami organizm wytwarza nowy kolagen.

Z racji ‘proliferycznego’ działania, metodę tę nazwano proloterapią..

Kiedy warto stosować proloterapię?

proloterapiaProloterapia stosowana jest dzisiaj przede wszystkim do niwelowania przewlekłych i ostrych uszkodzeń i stanów bólowych mięśni, stawów oraz tkanki twardej. Najczęściej korzystają z niej osoby starsze cierpiące na zwyrodnienia, a także sportowcy z powodu urazów i przeciążeń.

Proloterapia jest zalecana przy takich schorzeniach jak:

Łokieć tenisisty, ZZSK, dyskopatie na każdym poziomie, kręgozmyki, a także przy każdym dotkliwym bólu kręgosłupa.

Niekiedy zaleca się ją także stosować po terapiach onkologicznych i po urazach/wypadkach. Jeśli chodzi zaś o skuteczność tejże metody uśmierzania bólu poprzez docieranie do jego źródła, należy wiedzieć, że pierwsze efekty można dostrzec po serii kilku zabiegów.

Przed podjęciem proloterapii dokładnie określa się stan pacjenta i jego możliwości regeneracji. Dobierana jest wtedy ilość zabiegów, a także rodzaj preparatu, który będzie wykorzystywany. UWAGA – bardzo ważne jest właściwe przygotowanie do zabiegu. W niektórych przypadkach może potrwać nawet kilka tygodni.

Proloterapia w doniesieniach medycznych

W ramach zastosowania proloterapii w leczeniu pacjentów z chronicznym bólem pleców stwierdzono zwiększenie grubości wiązadeł krzyżowo-biodrowych stawu krzyżowo-biodrowego o 60%.

Trwające dwa lata badanie skuteczności proloterapii w leczeniu łokcia tenisisty przyniosło poprawę ocenianą na 50-90 procent.

Główne wskazania do proloterapii:

Ortopedyczne schorzenia kręgosłupa

Urazy i ich następstwa

Zwyrodnienie stawów

Leczenie trudno gojących się ran

KONTAKT


tel. kom.:
604 378 770


e-mail: kontakt@tomaszpobozy.pl