Operacja rewizyjna stawu kolanowego

Operacja rewizyjna endoprotezy biodra jest zaawansowanym zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu poprawę funkcji stawu biodrowego po wcześniejszej implantacji endoprotezy. Poniżej przedstawiam kluczowe informacje na temat tej procedury:

Operacja rewizyjna biodra

- Jest wykonywana w przypadku problemów z wcześniej wszczepioną endoprotezą biodra. - Celem jest naprawa lub wymiana uszkodzonej protezy. - Wymaga precyzyjnego planowania i doświadczenia chirurga ortopedycznego.

Rekonwalescencja po operacji stawu biodrowego

- Po zabiegu pacjent przechodzi okres rekonwalescencji. - Wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza, rehabilitacji i unikania obciążenia stawu. - Pacjenci powinni oczekiwać około 6-12 tygodni na pełny powrót do normalnej aktywności.

Rewizja stawu biodrowego

- To procedura, która może być konieczna w przypadku luźnej protezy, infekcji, złamania lub innych powikłań. - Wymaga dokładnej diagnostyki i indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. - Czas rekonwalescencji po rewizji może być dłuższy niż po pierwotnej operacji.

Warto podkreślić, że operacje stawu biodrowego, zarówno pierwotne jak i rewizyjne, są skomplikowanymi procedurami, które wymagają współpracy pacjenta, doświadczenia chirurga i starannego przygotowania. Wszystkie decyzje dotyczące zabiegu powinny być podejmowane po konsultacji z lekarzem specjalistą.

Rewizja endoprotezy stawu biodrowego - co to jest i kiedy jest potrzebna?

Jeśli masz protezę stawu biodrowego, która została wszczepiona kilka lub kilkanaście lat temu, być może zastanawiasz się, czy nie nadszedł czas na jej wymianę. Protezy stawu biodrowego są wykonane z materiałów odpornych na zużycie, ale nie są wieczne. Z czasem mogą ulec uszkodzeniu, poluzowaniu lub zakażeniu, co powoduje ból, ograniczenie ruchomości i pogorszenie jakości życia. W takich sytuacjach konieczna jest rewizja endoprotezy stawu biodrowego, czyli operacja polegająca na wymianie części lub całości sztucznego stawu na nowy.

W tym artykule dowiesz się:

- na czym polega rewizja endoprotezy stawu biodrowego - jakie są wskazania do wykonania realloplastyki stawu biodrowego - jak wygląda kwalifikacja do wymiany endoprotezy biodra - jak przebiega zabieg endoprotezoplastyki rewizyjnej stawu biodrowego - jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu wymiany protezy stawu biodrowego

Na czym polega rewizja endoprotezy stawu biodrowego?

Rewizja endoprotezy stawu biodrowego, nazywana również alloplastyką lub endoprotezoplastyką rewizyjną, jest wykonywana u osób, które przeszły w przeszłości operację wszczepienia protezy stawu biodrowego. Operacja polega na wymianie części lub całości sztucznego stawu, który z jakichś przyczyn przestał pełnić swoje funkcje.

Rewizja endoprotezy stawu biodrowego jest trudniejsza i bardziej skomplikowana niż pierwotne wszczepienie protezy. Wymaga większego doświadczenia chirurga i specjalistycznego sprzętu. Czas trwania operacji i ryzyko powikłań są również większe niż przy pierwszej operacji.

Rewizja endoprotezy stawu biodrowego może być częściowa lub całkowita. Częściowa rewizja polega na wymianie tylko jednego elementu sztucznego stawu - główki lub panewki. Całkowita rewizja polega na wymianie obu elementów oraz trzonu kości udowej, do którego są przymocowane.

Jakie są wskazania do wykonania realloplastyki stawu biodrowego?

Najczęstszymi przyczynami konieczności wykonania realloplastyki stawu biodrowego są:

- poluzowanie protezy - polegające na utracie stabilności i połączenia między sztucznym stawem a kością. Poluzowanie może być spowodowane przez naturalne zużycie materiału, reakcję zapalną tkanki okołoprotezowej lub złe dopasowanie protezy do kości. - zakażenie protezy - polegające na namnażaniu się bakterii wewnątrz lub wokół sztucznego stawu. Zakażenie może być spowodowane przez przeniesienie drobnoustrojów z innych części ciała (np. zębów) lub przez zakażenie podczas operacji lub pooperacyjnie. Objawy zakażenia to ból, obrzęk, gorączka, dreszcze i ropny wyciek z rany. - złamanie kości - polegające na pęknięciu kości udowej lub miednicy w miejscu połączenia z protezą. Złamanie może być spowodowane przez uraz (np. upadek) lub przez osłabienie kości (np. osteoporozę). - zużycie protezy - polegające na stopniowym ścieraniu się materiału, z którego wykonana jest proteza. Zużycie może być spowodowane przez nadmierną aktywność fizyczną, nieprawidłową biomechanikę stawu lub niską jakość materiału. Objawy zużycia to ból, trzaskanie i ograniczenie ruchomości stawu. - niezadowolenie pacjenta - polegające na braku poprawy lub pogorszeniu jakości życia po wszczepieniu protezy. Niezadowolenie może być spowodowane przez ból, dyskomfort, niestabilność, deformację lub skrócenie kończyny.

Jak wygląda kwalifikacja do wymiany endoprotezy biodra?

Kwalifikacja do wymiany endoprotezy biodra jest podobna do kwalifikacji do pierwotnego wszczepienia protezy. Obejmuje:

- badanie lekarskie - mające na celu ocenę stanu zdrowia ogólnego i stawu biodrowego. Lekarz zbiera wywiad medyczny, przeprowadza badanie fizykalne i zleca dodatkowe badania, takie jak: RTG, USG, TK, MRI, scyntygrafia kości, badania krwi i moczu. - konsultację z chirurgiem ortopedą - mającą na celu omówienie wskazań i przeciwwskazań do operacji, rodzajów i modeli protez, ryzyka i oczekiwań związanych z zabiegiem. Chirurg ortopeda przedstawia pacjentowi plan operacyjny i informuje o możliwych powikłaniach. - konsultację z anestezjologiem - mającą na celu wybór metody znieczulenia i ocenę ryzyka anestezjologicznego. Anestezjolog zbiera wywiad dotyczący alergii, chorób przewlekłych, leków przyjmowanych przez pacjenta i informuje o przebiegu znieczulenia. - przygotowanie do operacji - polegające na zaprzestaniu palenia tytoniu, picia alkoholu i przyjmowania niektórych leków (np. przeciwkrzepliwych) na kilka dni przed zabiegiem. Pacjent powinien również zadbać o higienę ciała i jamy ustnej oraz zgolić włosy w okolicy operowane

j.

Jak przebiega zabieg endoprotezoplastyki rewizyjnej stawu biodrowego?

Zabieg endoprotezoplastyki rewizyjnej stawu biodrowego jest podobny do zabiegu pierwotnego wszczepienia protezy. Różnica polega na tym, że chirurg musi usunąć starą protezę i ewentualnie usunąć lub uzupełnić ubytki kostne powstałe w wyniku poluzowania lub zakażenia.

Zabieg przebiega następująco:

- pacjent jest poddawany znieczuleniu ogólnemu lub miejscowemu (zależnie od wyboru anestezjologa) - chirurg wykonuje nacięcie skóry w okolicy stawu biodrowego (przednim, bocznym lub tylnym) - chirurg odsuwa mięśnie i tkanki miękkie od kości - chirurg usuwa starą protezę za pomocą specjalnych narzędzi - chirurg sprawdza stan kości i ewentualnie usuwa martwiczą tkankę kostną lub uzupełnia ubytki kostne za pomocą przeszczepów kostnych lub cementu kostnego - chirurg wprowadza nową protezę do kości udowej i miednicy - chirurg sprawdza stabilność i ruchomość nowego stawu - chirurg zszywa ranę i zakłada opatrunek

Czas trwania operacji wynosi od 2 do 4 godzin

.

KONTAKT


tel. kom.:
604 378 770


e-mail: kontakt@tomaszpobozy.pl