Jakie są najważniejsze zasady uprawiania treningu siłowego – w trosce o zdrowie pacjenta?
15 kwietnia 2018
W przypadku jakich wskazań skuteczne jest stosowanie fali uderzeniowej?
15 kwietnia 2018

Lipogems jest oczyszczoną i mechanicznie przetworzoną tkanką tłuszczową pobraną od pacjenta w drodze liposukcji, a następnie implantowaną w miejsce zmienione chorobowo, gdzie wymagana jest regeneracja i naprawa uszkodzonej tkanki.

Lipogems oprócz tkanki tłuszczowej zawiera liczne naczynia włosowate, w których znajdują się komórki okołonaczyniowe nazywane perycytami. W drodze mechanicznego rozdrobnienia tkanki tłuszczowej, tkanka ta wraz z naczyniami ulega fragmentacji, czego konsekwencją jest uwalnianie perycytów, które następnie przetwarzają się w Mezenchymalne Komórki Macierzyste. Posiadają one zdolność przekształcania się w różne gatunki wyspecjalizowanych komórek takich jak: chrząstki, mięśnie, kości, ścięgna, więzadła i tłuszcz. Mezenchymalne Komórki Macierzyste powstrzymują również procesy bliznowacenia, zwiększają unaczynienie, zatrzymują proces obumierania komórek z powodu niedotlenienia i faktycznie wzmacniają naturalną zdolność tkanek do ich regeneracji. Poprzez produkcję proteiny LL 37 będącej „naturalnym antybiotykiem”, Mezenchymalne Komórki Macierzyste posiadają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Z tych względów Lipogems jest cennym narzędziem medycyny regeneracyjnej wykorzystywanym w leczeniu wielu schorzeń m.in. trudno gojących się ran, oparzeń, nietrzymania moczu i kału, zmian zwyrodnieniowych stawów, rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych, degeneracji krążków międzykręgowych (czarny dysk) a także w chirurgii plastycznej oraz medycynie estetycznej.

Komórki macierzyste mają unikatową możliwość przekształcania się w wyspecjalizowane komórki każdej tkanki organizmu, a także działają przeciwzapalnie stwarzając odpowiednie warunki do regeneracji tkankowej. Technologia Lipogems pozyskująca komórki macierzyste w drodze cienkoigłowej liposukcji, umożliwia otrzymanie dużej ilości komórek liczonych w milionach, co pozwala na zastosowanie jej w terapii regeneracyjnej, mającej na celu odbudowę zniszczonej tkanki.

Dotychczas stosowane metody nie pozwalały na osiągnięcie takich ilości komórek lub wymagały kilkutygodniowej hodowli komórkowej w warunkach laboratoryjnych, co ograniczało zastosowanie kliniczne. Procedura Lipogems polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy a następnie po krótkim jej przygotowaniu, wstrzykuje się gotowy preparat w chorobowo zmienione miejsce. Implantowany preparat wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu.

Zabieg może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub u osób bardziej wrażliwych, dożylnym. Jedną z głównych zalet metody Lipogems jest jego mała inwazyjność, jednoczasowość (brak konieczności namnażania komórek w laboratorium) i mało traumatyczny przebieg procedury. Zabieg Lipogems nie wymaga hospitalizacji oraz umożliwia wyjście pacjenta do domu w ciągu kilku godzin od jego zakończenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *