Czy dziecko, które ma krzywy kręgosłup, może np. jeździć na rowerze albo na rolkach?
15 kwietnia 2018
Jaka jest rola witaminy D3 w zachowaniu zdrowych, mocnych kości (u osób dorosłych)?
15 kwietnia 2018

Osteoporoza to choroba, która rozwija się powoli i polega na stopniowej utracie masy kostnej. Człowiek osiąga szczytowy poziom swojej masy kostnej między 25 a 30 rokiem życia, a po tym okresie następuje już tylko proces stopniowej jej utraty.

Dlatego bardzo ważne jest, żeby po pierwsze zadbać o osiągnięcie jak najwyższego poziomu tej masy kostnej w pierwszych okresach życia (dzieciństwo, młodość) i po drugie, żeby podjąć odpowiednie działania, aby maksymalnie spowolnić z wiekiem jej utratę.

Suplementy diety powinno się włączać wówczas, gdy jesteśmy w trakcie stosowania diet eliminacyjnych, a także w schorzeniach przewodu pokarmowego, niektórych schorzeniach nerek i wątroby, które mogą powodować zaburzenie wchłaniania wapnia, a zwłaszcza witaminy D.

Większość zdrowych, młodych ludzi, przy odpowiednim odżywianiu się i aktywności fizycznej, nie wymaga stosowania suplementów diety. Jednak w okresie pomenopauzalnym u kobiet i andropauzalnym u mężczyzn, zwłaszcza przy zmniejszonej aktywności fizycznej, co jest dosyć częste w średnim i starszym wieku, może to wymagać przyjmowania suplementów diety zawierających wapń i witaminę D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *