Osteoporoza to choroba, która rozwija się powoli i polega na stopniowej utracie masy kostnej. Człowiek osiąga szczytowy poziom swojej masy kostnej między 25 a 30 rokiem życia, a po tym okresie następuje już tylko proces stopniowej jej utraty.
Dlatego bardzo ważne jest, żeby po pierwsze zadbać o osiągnięcie jak najwyższego poziomu tej masy kostnej w pierwszych okresach życia (dzieciństwo, młodość) i po drugie, żeby podjąć odpowiednie działania, aby maksymalnie spowolnić z wiekiem jej utratę.
Suplementy diety powinno się włączać wówczas, gdy jesteśmy w trakcie stosowania diet eliminacyjnych, a także w schorzeniach przewodu pokarmowego, niektórych schorzeniach nerek i wątroby, które mogą powodować zaburzenie wchłaniania wapnia, a zwłaszcza witaminy D.
Większość zdrowych, młodych ludzi, przy odpowiednim odżywianiu się i aktywności fizycznej, nie wymaga stosowania suplementów diety. Jednak w okresie pomenopauzalnym u kobiet i andropauzalnym u mężczyzn, zwłaszcza przy zmniejszonej aktywności fizycznej, co jest dosyć częste w średnim i starszym wieku, może to wymagać przyjmowania suplementów diety zawierających wapń i witaminę D.