Zrozumienie Choroby Zwyrodnieniowej Stawów
15 grudnia 2023
Metody Leczenia Chorób Stawowych
15 grudnia 2023

Endoprotezoplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu zmienionego chorobowo segmentu organizmu (np. stawu) i wszczepieniu elementu sztucznego, przejmującego funkcję uszkodzonej struktury. Jest to zabieg nieodwracalny, ale zarazem bardzo skuteczny w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu, złamań i uszkodzeń stawu po przebytym urazie.

Co to jest Endoprotezoplastyka?

Endoprotezoplastyka, znana również jako alloplastyka lub endoplastyka, jest zabiegiem operacyjnym, który jest stosowany w leczeniu zmian zwyrodnieniowych oraz w wielu urazach. Polega ono na zastąpieniu naturalnego stawu sztucznym stawem – endoprotezą.

Przebieg Procedury

Podczas zabiegu, chirurg usuwa zniszczone fragmenty stawu, a na ich miejsce wprowadza sztuczne, metalowe implanty. Rozwój medycyny oraz inżynierii sprawił, że stosowany materiał, z którego wykonana jest endoproteza jest coraz lepszy i bardziej wytrzymały na zniszczenia oraz zużycie związane z użytkowaniem stawu.

Po Zabiegu

Po zabiegu endoprotezoplastyki istotne jest podjęcie odpowiedniej rehabilitacji, celem uzyskania jak najlepszego efektu operacji. Warunkiem osiągnięcia tego celu jest wyeliminowanie towarzyszącego urazom i zmianom zwyrodnieniowym bólu. Podstawą w zachowaniu pacjenta po zabiegu endoprotezy jest oszczędzanie i zapobieganie przeciążenia stawu operowanego.

Powikłania

Powikłania mogące wystąpić po zabiegu endoprotezoplastyki są rzadkie i możemy je podzielić na powikłania wczesne i późne. Wczesne powikłania mogą obejmować żylną chorobę zakrzepową, zatorowość płucną, infekcję stawu, nadmierne krwawienie, porażenie nerwu strzałkowego. Późne powikłania mogą obejmować obluzowanie implantu, zużycie wkładki polietylowej, pęknięcie lub złamanie kości udowej, dolegliwości bólowe.

Podsumowanie

Endoprotezoplastyka jest skuteczną metodą leczenia chorób stawowych utrudniających poruszanie oraz przyczyniających się do codziennych dolegliwości bólowych. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. ortopedii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące swojego zdrowia stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *