Endoprotezoplastyka stawu biodrowego
14 stycznia 2019
Ciasnota kanału nadgarstka
29 listopada 2021

Iniekcje dostawowe pod kontrolą USG

Iniekcje dostawowe to bardzo skuteczna metoda leczenia urazów, kontuzji i stanów przeciążeniowych w zasadzie wszystkich stawów w organizmie człowieka. Dobry ortopeda zaproponuje jednak iniekcję wykonywaną pod kontrolą USG, która pozwoli podać lek dokładnie w wybrane miejsce i uchroni pacjenta przed przykrymi oraz bolesnymi powikłaniami.

iniekcje USG

Mówiąc wprost, iniekcje dostawowe to wstrzykiwanie odpowiednich środków farmakologicznych (ale nie tylko) bezpośrednio do stawu kolanowego, łokciowego, skokowego, barkowego i innych, w których pojawia się ból, opuchlizna czy ograniczenie ruchomości. Podanie leku bezpośrednio w okolicę, w której zdiagnozowano stan zapalny, skręcenia, stany zwyrodnieniowe oraz inne choroby, kontuzje czy urazy, pozwala oddziaływać substancjom aktywnym tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Zabiegi ambulatoryjne pod kontrolą USG:

  • Wiskosuplementacja – jest to podawanie dostawowe kwasu hialuronowego w celu
    pobudzenia regeneracji chrząstki, przywrócenia płynności ruchu stawów w chorobie zwyrodnieniowej oraz po zabiegach artroskopowych.
  •  Usunięcie zwapnień ścięgien pierścienia rotatorów
  • Terapia Orthokine® –często bywa określana, jako własna pomoc organizmu i polega na podawaniu preparatu przygotowanego z krwi pacjenta. Krew, po pobraniu, jest inkubowana w temperaturze 37 stopni Celsjusza. W trakcie tego procesu komórki krwi wytwarzają białka ochronne (przeciwzapalne), a następnie surowica z białkami ochronnymi jest oddzielana od skrzepu krwi i podawana pacjentowi od 1 do 3 razy w tygodniu w miejsce chorobowo zmienione w celu zahamowania procesów zapalnych i stymulowania regeneracji tkanek.
  • Terapia Orthokine® ma zastosowanie w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, w tendinopatii ścięgna Achillesa i w innych przypadkach.
  • Terapia Controtide – nie tylko redukuje objawy bólu, lecz także pobudza procesy gojenia się i regeneracji chrząstki stawowej, przy czym istotnie zmniejsza objawy bólu, powoduje również zmniejszenie konsumpcji niesterydowych leków przeciwzapalnych, zwiększa zakres ruchu stawu i poprawia jego funkcjonalność oraz przyspiesza powrót do sportu i rekreacji, a ponadto regeneruje chrząstkę stawową.
  • Blokady okołostawowe – przy zapaleniach kaletek maziowych i przy zmianach przeciążeniowych ścięgien.
  • Blokady okołokorzeniowe
  • Terapia czynnikami wzrostu – PRP – łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna
    podeszwowego (ostroga piętowa)
  • Nacięcie pochewki ścięgien – zginaczy, prostowników (palec trzaskający, choroba
    de Quervain)
  • Terapia kolagenowa

Zabiegi pod kontrolą USG wykonywane w warunkach szpitalnych:

  • Implantacja biodegradowalnego spacera podbarkowego
  • Terapia komórkami macierzystymi LIPOGEMS®

Warto wiedzieć przed wyborem ortopedy

Ortopeda nie może tłumaczyć się brakiem czasu czy – jego zdaniem – brakiem takiej konieczności. Wystarczy, że igła wejdzie w staw nie tak, jak trzeba, a płyn dostanie się błony maziowej i powikłanie w postaci zapalenia gotowe! Dlatego szukajmy ortopedów, dla których iniekcja dostawowa pod kontrolą USG jest normą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *