USG stawów to bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które jest wykorzystywane do obrazowania tkanek tworzących stawy oraz ich okolic. Jest to narzędzie diagnostyczne często stosowane w ortopedii do oceny urazów, uszkodzeń i chorób układu mięśniowo-szkieletowego.
Co to jest USG Stawów?
USG stawów (ultrasonografia stawów) jest bezpiecznym testem diagnostycznym, który wykorzystuje fale dźwiękowe do wytwarzania obrazu tkanek znajdujących się wewnątrz ciała. Do przeprowadzenia badania USG stawów potrzebna jest specjalna sonda, która wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości.
Jak Wygląda Badanie USG Stawów?
Sonda jest przykładana do skóry pokrytej żelem. Sonda zbiera odbijające się od tkanek fale dźwiękowe, a podłączony do niej komputer wykorzystuje informacje o nich do tworzenia obrazu. Poszczególne rodzaje tkanek w organizmie różnią się strukturą, przez co inaczej odbijają fale i są odzwierciedlane w innym odcieniu szarości – to umożliwia ich rozpoznawanie na monitorze.
Wskazania do Wykonania USG Stawów
Badanie przeprowadza się przede wszystkim przy podejrzeniu nieprawidłowości, takich jak: stan zapalny w stawie, płyn (wysięk) w stawie, naderwanie ścięgien, skręcenie lub zerwanie więzadła, reumatoidalne zapalenie stawów.
Rodzaje USG Stawów
Do często wykonywanych rodzajów USG stawów zaliczamy m.in.: USG stawu skokowego, USG stawu kolanowego, USG stawu biodrowego, USG stawu ramiennego barku.
Podsumowanie
USG stawów jest bezpiecznym, nieinwazyjnym i relatywnie niedrogim badaniem diagnostycznym. Jego wyniki są często wykorzystywane do podejmowania decyzji dotyczących leczenia, planowania interwencji chirurgicznych lub monitorowania postępu terapii ortopedycznej. Interpretację wyników USG ortopedycznego powinien przeprowadzać wykwalifikowany lekarz specjalista, taki jak ortopeda czy radiolog, z doświadczeniem w diagnostyce układu mięśniowo-szkieletowego.