Do wielu i różnego rodzaju schorzeń ortopedycznych dochodzi często w wyniku urazu, który może się zdarzyć każdemu, w różnych sytuacjach życiowych i niezależnie od wieku. Dochodzi wtedy do złamań kości, zerwania więzadeł i uszkodzeń innych struktur. W takiej sytuacji często najskuteczniejszą metodą leczenia jest wykonanie zabiegu operacyjnego, którego celem jest przywrócenie funkcji stawu, kończyny, czy innej uszkodzonej części narządu ruchu. Operacja powinna zapewniać maksymalny komfort choremu i zostać przeprowadzona w ośrodku gwarantującym najwyższy poziom kadry medycznej i fachowość oraz jakość użytego sprzętu medycznego.

Ważne są przy tym np. ergonomiczność sali operacyjnej i warunki dochodzenia do sprawności bezpośrednio po zabiegu na oddziale, a także równoczesne zastosowanie odpowiednio dobranych czynności rehabilitacyjnych, prowadzonych pod nadzorem lekarza operującego, co zapewnia skuteczne eliminowanie ból związanego z powstałym urazem i decyduje o subiektywnych i pozytywnych odczuciach pacjentów, które następnie wpływają na ocenę własnej jakości życia, mimo zaistniałej trudnej sytuacji, w której często niezależnie od siebie mogliśmy się znaleźć.

Część dolegliwości i schorzeń ortopedycznych pojawia się wraz z wiekiem i jest związana najczęściej z zachodzeniem w naszym organizmie przez dłuższy okres procesów zwyrodnieniowych. Choroba ta dotyka zazwyczaj nasze stawy, których elementy (ścięgna, więzadła, łąkotki, chrząstka) w wyniku obciążeń trwających przez lata, są na nią najbardziej narażone.
Pierwszym objawem, z jakim wówczas zgłasza się chory do ortopedy, jest ból występujący po wysiłku fizycznym. W zależności od etapu zwyrodnienia i rodzaju uszkodzeń występujących w stawie, można stosować różne sposoby leczenia zachowawczego, pod warunkiem jednak, że uszkodzenia te nie są zastarzałe.

Wtedy, jedynym sposobem przywrócenia zdrowia jest podjęcie działań operacyjnych np. wykonanie artroskopii (ma na celu oczyszczenie wnętrza stawu i usunięcie przeszkadzających w funkcjonowaniu zwyrodniałych fragmentów tkanki).

Największą zaletą artroskopii jest brak potrzeby szerszego otwierania stawu i chociaż przeprowadzana jest w warunkach bloku operacyjnego, często może być wykonywana w warunkach tzw. chirurgii jednego dnia. Innym sposobem leczenia operacyjnego może być zastąpienie wyciętych części tkanek miękkich sztucznymi implantami (jak np. w przypadku łąkotek) albo – w późniejszym etapie – przeprowadzenie alloplastyki stawu (wstawienie endoprotezy), jeżeli zmiany chorobowe są na tyle poważne, że inne sposoby leczenia w takim przypadku będą nieskuteczne.

Wstawienie protezy stawu kolanowego czy biodrowego jest już dzisiaj zabiegiem coraz częściej wykonywanym i gwarantuje całkowite wyeliminowanie bólu na wiele lat oraz zdecydowaną poprawę komfortu życia, w związku z możliwością swobodnego poruszania się na co dzień.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów ortopedycznych, zawsze służę Państwu swoją radą i pomocą.

KONTAKT


tel. kom.:
604 378 770 - CKR Majdańska
666 662 280 - Fizjo Instytut


e-mail: kontakt@tomaszpobozy.pl