Szkolenia USG narządu ruchu
To szkolenia skierowane do lekarzy i fizjoterapeutów, którzy są zainteresowani nauką ultrasonografii narządu ruchu. Główną grupą docelową są lekarze specjalizujący się w ortopedii, traumatologii narządu ruchu, reumatologii, radiologii, a także lekarze rehabilitacji medycznej i fizjoterapeuci ortopedyczno-sportowi[^1^][1]. Szkolenia skupiają się przede wszystkim na praktycznych ćwiczeniach z ultrasonografem, mających na celu naukę i doskonalenie umiejętności[^2^][2].
Cele kształcenia:
Nabycie umiejętności wykonywania samodzielnego badania diagnostycznego za pomocą ultrasonografii określonej struktury anatomicznej[^3^][3]. To wzbogaci codzienną pracę lekarzy i fizjoterapeutów, zwiększając możliwości diagnostyczne i terapeutyczne dzięki badaniom USG, co wpłynie na bezpieczeństwo leczenia i efektywność pracy z pacjentem.
Zakres wiedzy z obrazowania narządu ruchu obejmuje:
- USG mięśni, ścięgien, więzadeł, chrząstki stawowej, nerwów i naczyń.
- USG stawu biodrowego.
- USG stawu kolanowego.
- USG stawu skokowego.
- USG stopy.
- USG wybranych struktur, takich jak ścięgno Achillesa, rozcięgno podeszwowe czy dół podkolanowy z torbielą Bakera.
Efekty kształcenia:
Po ukończeniu szkolenia uczestnik nabędzie wiedzę z zakresu:
- Podstawowej obsługi ultrasonografu oraz przygotowania pacjenta do badania USG.
- Anatomii ultrasonograficznej układu mięśniowo-szkieletowego.
- Technik badania poszczególnych stawów.
- Oceny prawidłowego obrazu USG.
- Rozpoznawania wybranych patologii.
- Optymalizacji obrazu USG oraz doboru sond do poszczególnych rodzajów badań.
Uczestnik nabędzie również umiejętności praktyczne, które umożliwią:
- Obsługę i ustawienie aparatu USG, dobór odpowiedniej głowicy do badania oraz odpowiednie przyłożenie głowicy w celu diagnostyki wybranej struktury anatomicznej układu mięśniowo-szkieletowego (stawu, mięśnia, ścięgna, więzadła, chrząstki, kości). [^4^][4]
- Identyfikację prawidłowego obrazu USG.
- Prawidłowe sporządzenie opisu badania USG.
Wykładowca
dr n. med. Tomasz Poboży
Specjalista ortopedii i traumatologii. Posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu operacyjnym. Wykonuje zabiegi artroskopowe stawów: kolanowego, ramiennego, łokciowego, skokowego i biodrowego, a także zabiegi endoprotezoplastyki stawów - kolana i biodra.
Ponadto specjalizuje się w leczeniu urazów i zmian pourazowych, jak również w wykonywaniu zabiegów ambulatoryjnych pod kontrolą USG. Od kilkunastu lat wykonuje również badania diagnostyczne USG wszystkich stawów.
Zalety badania ultrasonograficznego to:
Czynniki decydujące o prawidłowo przeprowadzonym USG
W przypadku stosowania tej metody obrazowania niebagatelne znaczenie ma wiedza i doświadczenie osoby przeprowadzającej badanie. Drugim z istotnych czynników jest jakość użytego sprzętu, co potwierdza wielu ekspertów i specjalistów w dziedzinie radiologii. Ultrasonografia jest metodą nieinwazyjną i całkowicie bezpieczną.
Jako doświadczony ultrasonografista, pomagam lekarzom, radiologom i fizjoterapeutom w poznawaniu zalet tej metody obrazowania, bardzo skutecznej w przypadku oceny narządu ruchu
Gdzie można się zgłosić na szkolenie USG W ORTOPEDII, które prowadzę
• bezpośrednio do mnie
• Centrum Edukacji Medycznej CEM w Warszawie
• Medyczne Szkolenia Podyplomowe PAKT w Katowicach
• Akademia Ultrasonografii w Poznaniu
Iniekcje dostawowe pod kontrolą USG - kończyna górna i dolna 10/04/2024
Informacje praktyczne z dziedziny USG stawów znajdziesz na www.usgstawow.pl
18-20 lutego 2019 Praktyczny kurs ultrasonografii układu mięśniowo szkieletowego (Centrum Edukacji Medycznej)
1 marca 2019 Iniekcje dostawowe pod kontrolą USG - kończyna górna i dolna (Akademia Siemens Healthineers)
20-21 maja 2019 Podstawy wykonywania zabiegów pod kontrolą USG, z praktyczną nauką ich wykonywania – kończyna dolna (Centrum Edukacji Medycznej)
14.października 2019 Podstawy wykonywania zabiegów pod kontrolą USG, z praktyczną nauką ich wykonywania – kończyna górna (Centrum Edukacji Medycznej)
NAGRODA W KONKURSIE FIRMY A L P I N I O N
W czerwcu 2015 roku wziąłem udział w konkursie organizowanym przez firmę ALPINION MEDICAL SYSTEMS – The ALPINION White Paper Contest i zdobyłem nagrodę Innovation Award za najlepszą publikację naukową na świecie z wykorzystaniem techniki ultrasonograficznej.
Tytuł nagrodzonej pracy: Ocena górnej części obrąbka stawowego w badaniu USG, z szerokim polem widzenia wide view, przy użyciu ultrasonografu ALPINION E-CUBE 15.
Kryształowa statuetka wręczona mi w dniu 25 czerwca 2015 roku przez przedstawicieli firmy ALPINION MEDICAL SYSTEMS w Polsce.