Budowa anatomiczna dłoni (nadgarstek, śródręcze, palce)
20 czerwca 2018
Ciasnota kanału nadgarstka
20 czerwca 2018

Zabieg polegający na odtworzeniu ciągłości więzadła krzyżowego przedniego (ACL). Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest jednym z najczęstszych uszkodzeń tego stawu. Niestabilność będąca skutkiem jego uszkodzenia, jest wskazaniem do leczenia operacyjnego.

Uszkodzone więzadło niemal nigdy nie kwalifikuje się do prostej naprawy (z wyjątkiem rzadkich uszkodzeń awulsyjnych z fragmentami kostnymi.)
Zabieg rekonstrukcji polega na odtworzeniu ciągłości więzadła przy użyciu przeszczepu – najczęściej przygotowanego z własnych tkanek – ścięgien mięśni kulszowo-goleniowych (półścięgnistego
i smukłego), 1/3 środkowej więzadła rzepki, ewentualnie
ze środkowej części ścięgna mięśnia czworogłowego.

Przygotowany przeszczep przeprowadza się przez wytworzone w kości piszczelowej i udowej kanały kostne i blokuje przy użyciu śrub interferencyjnych (bioresorbowalnych, ewentualnie tytanowych) lub innych systemów takich jak piny, endobuttony, staplery.
Rzadziej w rekonstrukcji ACL używa się tkanek pochodzących od zmarłych dawców (przeszczepy allogeniczne) lub materiałów sztucznych (np. protez więzadłowych LARS).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *